Predavanje dr. Klemna Laha z naslovom "Slovenski literarni liki kot ogledalo kolektivne zavesti", v sredo, 27. novembra, ob 19. uri v Društvu Sava

Spoštovani.

V sredo, 27. novembra, vas ob 19. uri prisrčno vabimo na predavanje dr. Klemna Laha z naslovom Slovenski literarni liki kot ogledalo kolektivne zavesti.

Naš gost nam bo predstavil, kako se skozi osrednje slovenske literarne junake razkrivajo kolektivne duševne lastnosti Slovencev.

Klemen Lah (1974) je študiral sociologijo ter slovenski jezik in književnost na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, kjer je leta 1999 diplomiral. Leta 2002 je sledil magisterij iz slovenske književnosti (nagrada Slavističnega društva Slovenije 2003). Na Filozofski fakulteti v Zagrebu je leta 2009 dokončal doktorski študij književnosti. Z založbo Mladinska knjiga je kot soavtor sodeloval pri Velikem slovenskem leksikonuLeksikonu slovenskih literarnih junakov ter srednješolskih berilih Umetnost besede in Odkrivajmo življenje. Ustvarja tudi literarno: igra Šopek za Barbaro je zmagala na natečaju za otroško radijsko igro RTV Slovenije in Radia Trst, roman Barbarsko dejanje je prejel nominacijo za nagrado Svetlobnica 2015. Poučeval je na številnih šolah, trenutno pa je v okviru Centra za slovenščino kot drugi in tuji jezik zaposlen kot učitelj slovenskega jezika na Filozofski fakulteti na Reki in na Filozofski fakulteti v Zadru.

Vabilo na predstavitev študija na slovenskih univerzah (november 2024) / Invitation to a Presentation on Studies at Slovenian Universities (November 2024)

Spoštovani,

 

vse, ki zanima študij v Sloveniji, vabimo na spletno predstavitev študija na slovenskih univerzah. Predstavitev, ki jo pripravlja ekipa Study in Slovenia, bo v petek, 22. novembra 2024, ob 14. uri in je namenjena prav Slovencem v zamejstvu in po svetu.

 

V okviru predstavitev vam bodo predstavili uporabne informacije glede študija in življenja v Sloveniji. Prav tako boste imeli priložnost, da se preko spleta srečate s predstavniki Univerze v Ljubljani (UL), Univerze v Mariboru (UM), Univerze na Primorskem (UP) in Univerze v Novi Gorici (UNG), Univerze v Novem mestu (UNM) in Nove univerze.

 

Predstavitev bo potekala v slovenskem jeziku.

 

Če bi želeli prisluhniti predstavitvi v angleščini, predlagamo, da se virtualno povežete z organizatorji v četrtek, 21. novembra, ob 14. uri. Za prijavitelje iz Zahodnega Balkana je na voljo tudi predstavitev v sredo, 20. novembra, ob 14. uri.

 

Za udeležbo na predstavitvah se je potrebno prijaviti prek spletne prijavnice.

 

Novica na Slovenci.si

Facebook

 

Vljudno vabljeni.

_______________________________________________________________________________

 

Hello,

 

We invite all those interested in studying in Slovenia to an online presentation about studying at Slovenian universities. The presentation, organized by the Study in Slovenia team, will take place on Friday, November 22, 2024, at 2 PM (CET) and is specifically aimed at Slovenians living abroad and around the world.

 

During the presentation, you will receive useful information about studying and living in Slovenia. You will also have the opportunity to meet representatives from the University of Ljubljana (UL), the University of Maribor (UM), the University of Primorska (UP), the University of Nova Gorica (UNG), the University of Novo mesto (UNM), and the New University.

 

The presentation will be conducted in Slovenian.

 

If you wish to attend the presentation in English, we recommend connecting with the organizers virtually on Thursday, November 21, at 2 PM (CET). For applicants from the Western Balkans, a presentation will be also available on Wednesday, November 20, at 2 PM (CET).

 

Registration via the online application form is required to participate in the presentations.

 

Slovenci.si

Facebook

 

Check it out!

XXIII. nagradni natečaj za diplomske, magistrske in doktorske naloge s področja Slovencev v zamejstvu in Slovencev po svetu

Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu tudi letos razpisuje XXIII. nagradni natečaj za diplomske, magistrske in doktorske naloge s področij Slovenci v zamejstvu in Slovenci po svetu.

Celotno besedilo nagradnega natečaja lahko najdete na spodnji povezavi:

https://www.gov.si/zbirke/javne-objave/xxiii-nagradni-natecaj-za-diplomske-magistrske-in-doktorske-naloge-s-podrocja-slovencev-v-zamejstvu-in-slovencev-po-svetu/

 

Objavo pa najdete tudi na fb profilu in IG profilu.

 

Za dodatna pojasnila in informacije pa smo vam na voljo na tel. št. (+386) (0)1 230 80 18 ali prek elektronske pošte: pr.urad.slovenci@gov.si.

 

Predavanje mag. Darka Ilina z naslovom Epistolarna intimnost v Elektronski zbirki PISMA, v sredo, 20. novembra, ob 19. uri v Društvu Sava

V sredo, 20. novembra, vas ob 19. uri prisrčno vabimo na predavanje mag. Darka Ilina z naslovom Epistolarna intimnost v Elektronski zbirki PISMA.

 

Predavanje bo osvetlilo različne vidike intimnosti v pismih slovenskih pisateljic in pisateljev na prelomu stoletja. Posvetili se bomo bogati korespondenci, ki jo hrani Elektronska zbirka PISMA (https://pisma.org/), del projekta, namenjen raziskovanju intimnega sveta avtorjev_ic ter »navadnih« ljudi. Predavanje se bo začelo z uvodom v projekt TILDA, pregledom znanstvenoraziskovalnih dejavnosti, povezanih z nastankom Elektronske zbirke PISMA, in objav, ki so iz tega izšle. Sledila bo razprava o edinstvenih značilnostih pisma kot medija, njegovih materialnih vidikih in vzporednicah s sodobnimi oblikami komunikacije. Osrednji del predavanja bo namenjen analizi intimnih in erotičnih elementov v pismih, kjer bomo preučili, kako so bile intimnost, spolnost in spolna želja ubesedene v različnih kontekstih. Odkrili bomo subtilne načine, s katerimi so avtorji, zlasti avtorice, izražale svoje želje in presegale družbene norme svojega časa.

Darko Ilin (1996) je rojen v Smederevu, Srbija. Leta 2020 je diplomiral na Oddelku za srbsko književnost z južnoslovanskimi književnostmi Filološke fakultete Univerze v Beogradu. Vzporedno s študijem na prvi stopnji je fakultativno obiskoval predmete na Lektoratu za slovenistiko na isti fakulteti. Leta 2021 je magistriral na študijskem programu Kulture v dialogu na Filološki fakulteti z magistrsko nalogo o Louisu Adamiču. Od leta 2022 je doktorski študent na Univerzi v Novi Gorici, smer Humanistika. V svojem raziskovalnem delu se osredinja na študije spolov in zlasti kritične študije moških in moškosti v kontekstu literarne vede. Slovensko in južnoslovanske literature preučuje z vidika spola, queera, medkulturnih stikov, priseljenske pisave in ideologije. Osredotoča se na literaturo 19. in 20. stoletja v primerjalnem kontekstu ter na založniške in izobraževalne vidike literarnega sistema.