UVOD

9. Revija DANI SLOVENAČKOG FILMA (DSF) održaće se od 7. do 10. decembra u Jugoslovenskoj kinoteci.

Glavni filmski program manifestacije pružiće gledaocima priliku da premijerno pogledaju neke od najatraktivnijih i nagrađivanijih igranih i dokumentarnih filmskih naslova iz novije slovenačke produkcije.

Festival otvara film Jahači reditelja Dominika Menceja, koji je ovenčan brojnim nagradama na Festivalu slovenačkog filma u Portorožu 2022. godine, među kojima je i IRIDIUM za najbolji debitantski film. Devetu reviju otvoriće jedan od protagonista ovog filma, Nikola Kojo. Drugog dana na programu je pobednik ovogodišnjeg festivala u Portoržu za najbolji dugometražni igrani film Probudi me Marka Šantića, dok će Posmatranje Janeza Burgera beogradska publika imati prilike da vidi u subotu. Pero Damjana Kozolea, koji je prikazan na prestižnom festivalu u Roterdamu, a na nedavno održanom Festivalu autorskog filma u Beogradu dobio posebno priznanje selekcije „Hrabri Balkan“, zatvoriće 9. DSF u nedelju 10. decembra.

Ove godine na programu imamo i film namenjen mlađoj publici, Gajin svet 2, nastavak veoma popularnog filma o adoloscentkinji Gaji. Ovi filmovi dobili su nagrade za najbolji dečiji film na festivalima u Motovunu i Sarajevu, a u slovenačkoj bioskopskoj distribuciji zabeležili su nezapamćenu gledanost.

Kao uvod u glavni program festivala, u utorak, 5. decembra od 18 časova u Maloj sali Doma kulture Studentski grad održaće se DSF+, u okviru kojeg će se prikazati kratki igrani, dokumentarni i animirani filmovi savremene slovenačke produkcije. Prateći program DSF-a obuhvata i sada već tradicionalni Okrugli sto, koji će se održati u petak, 8. decembra sa početkom u 12 časova, takođe u Jugoslovenskoj kinoteci, i koje će moderirati dr Ivana Kronja. Na temu Stil i manirizam u filmskoj fotografiji govoriće učesnici okruglog stola, gosti festivala - Rado Likon, ovogodišnji dobitnik nagrade Milke i Metoda Badjure za životno delo u oblasti fotografije na festivalu u Portorožu, direktor fotografije Ivan Zadro, kao i Radovan Čok, autor dokumentarnog filma Žan o istaknutom snimatelju Ivanu Marinčeku. Ovom pioniru slovenačke i jugoslovenske kinematografije, direktoru fotografije i montažeru, na 9. DSF-u biće upriličena i izložba. Pored slovenačkih, na okruglom stolu učestvovaće i Vladan Obradović, član Upravnog odbora Srpske asocijacije snimatelja, filmskа kritičarkа Ana Vučković Denčič, i drugi.

Sa ponosom ističemo da je umetnički direktor festivala Dragomir Zupanc ove godine ovenčan počasnom titulom Prijatelj slovenačkog filma na Festivalu slovenačkog filma u Portorožu, u čijem žiriju su prethodne dve godine učestvovali i dr Ivana Kronja i Vladimir Šojat.

DSF se organizuje u saradnji Društva Slovenaca „Sava“ u Beogradu, Ambasade Republike Slovenije, Jugoslovenske kinoteke, Kinoteke Slovenije i drugih institucija.

Festival se održava i u Kulturnim centrima iz Niša, Novog Sada, Smedereva, Pančeva, Kovina, Vršca i Bora.