OBISK NA URADU ZA SLOVENCE V ZAMEJSTVU IN PO SVETU

V torek, 23.8.2022 je gospod Matej Arčon, minister na Uradu za Slovence v zamejstvu in po svetu sprejel Saša Verbiča, predsednika Nacionalnega sveta slovenske narodne manjšine v Srbiji in Dina Dolničarja, predsednika Odbora za medije Nacionalnega sveta, ki sta mu predstavila aktualne dejavnosti slovenske skupnosti v Srbiji.

Najpomembnejši dogodek v letu 2022 bo popis prebivalstva v Srbiji. Izid tega popisa je od izrednega pomena za slovensko skupnost. Ministra smo seznanili z kampanjo, ki jo vodi Nacionalni svet za čim večji odziv pripadnikov naše skuopnosti na popisu in ga prosili za podporo.

Minister, gospod Matej Arčon, je sprejel našo prošnjo, da bi podal intervju za radio podcast Slokult.info v cilju podpore kampanje Nacionalnega sveta za svobodno izražanje nacionalne pripadnosti na popisu.

Na koncu srečanja Saša Verbič, predsednik Nacionalnega sveta, je povabil gospoda Mateja Arčona, ministra v Vladi Republike Slovenije, na obisk v Beogradu. Gospod Arčon je vabilo sprejel in obljubil, da nas bo obiskal ob prvi priložnosti.

Saša Verbič,

Beograd 24.8.2022

Poseta Uradu za Slovence v zamejstvu in po svetu

U utorak, 23.8.2022. godine je gospodin Matej Arčon, ministar na Uradu za Slovence v zamejstvu in po svetu, primio Sašu Verbiča, predsednika Nacionalnog saveta slovenačke nacionalne manjine u Srbiji, i Dina Dolničara, predsednika Odbora za informisanje Nacionalnog saveta, koji su mu predstavili aktualna dešavanja u slovenačkoj zajednici u Srbiji.

Najvažniji događaj u 2022. godini je popis stanovništva u Srbiji. Rezultati popisa su od velikog značaja za slovenačku zajednicu u Srbiji. Ministru smo predstavili kampanju koju vodi Nacionalni savet slovenačke nacionalne manjine, koja ima za cilj što veći odziv pripadnika naše zajednice na popisu, i ujedno ga zamolili za podršku.

Ministar Matej Arčon je prihvatio našu molbu da nam da intervju za Radio podkast Slokult.info sa ciljem da podrži kampanju Nacionalnog saveta za slobodno izjašnjavanje o nacionalnoj pripadnosti.

Na kraju sastanka je Saša Verbič, predsednik Nacionalnog saveta pozvao gospodina Mateja Arčona, ministra u Vladi Republike Slovenije da poseti Beograd. Gospodin Arčon je prihvatio poziv i obećao da će nas prvom prilikom posetiti.

Saša Verbič

Beograd, 24.8.2022. godine


GODIŠNJICA SMRTI ANTONIJE JAVORNIK

Na današnji dan, 16. avgusta 1974. godine, u Beogradu je umrla Antonija Javornik.

Bila je srpska heroina slovenačkog porekla, bolničarka i narednik srpske vojske u Balkanskim i Prvom svetskom ratu.

Rodila se 13. maja 1893. godine u Mariboru kao Antonija Javornik, a u Kragujevcu je postala Natalija Bjelajac.

Njen stric Martin Javornik, austrougarski poručnik probudio je u njoj ljubav prema Srbiji u kojoj su smatrali da jedino postoji sloboda.

Učesnica je Prvog i Drugog balkanskog rata, najpre kao dobrovoljac, bolničarka, a potom kao borkinja, učesnica u Prvom svetskom ratu. U borbama je ranjavana dvanaest puta i za ispoljenu hrabrost odlikovana dvanaest puta.

Bila je učesnik i svedok povlačenja vojske preko planina Crne Gore i Albanije, umiranja na ostrvima Krfu i Vido. Posle oporavka sa vojskom stigla je u Solun, na Solunski front, učestvovala u bitci na Kajmakčalanu 1916. godine. Posle pada Kajmakčalana, proboja Solunskog fronta i oslobađanja Bitolja, dobila je i najvrednije odlikovanje Karađorđevu zvezdu s mačevima.

Pored odlikovanja Karađorđeve zvezde i dve medalje Miloš Obilić, Natalija Bjelajac je nosilac Albanske spomenice, Ordena belog orla, Medalje za vojničke vrline, Medalje za usluge kraljevskom domu, francuske Legije časti, viteškog reda 5. stepena (najviše francusko državno odlikovanje) i ruskog Ordena Sv. Jurja 3. stepena.

Posle sklapanja primirja, posle deset godina, prvi put je posetila porodicu u Mariboru. Nakon toga vratila se u Beograd, zaposlila se i živela skromnim životom.

Na početku Drugog svetskog rata bila je uhapšena od strane Gestapoa i sprovedena u logor na Banjici.

Umrla je 16. avgusta 1974. godine u Beogradu, tačno na šezdesetogodišnjicu Cerske bitke. Gotovo niko nije znao ko je, tako da su i stanovnici male ulice na kraju Marinkove bare malo znali o njoj. Iz milošte su je zvali „Nana”. Kada je umrla pobrinuli su se za sahranu, podigli skroman spomen i na njemu uklesali ove reči: Narednik srpske vojske Natalija Bjelajac. Sahranjena je na groblju Malom Mokrom Lugu.